Sosyal Medya Nedir Ve Özellikleri

Home - Genel - Sosyal Medya Nedir Ve Özellikleri
sosyal medya nedir ve ozellikleri 1
1 Mayıs 2022

Sosyal Medya Nedir Ve Özellikleri

Sosyal Medya Nedir Ve Özellikleri ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Eskiden süregelen medya sistemlerinden farklı bir oluşumdur. Tek yönlü iletişimi mevcut olan eski sistemlerden en büyük farkı, karşılıklı iletişimi ve paylaşımı mümkün kılmasıdır. Doğal olarak bu medya türü daha fazla ilgi ve etkileşime sahiptir. İnsanların kendilerinin de dahil olabildiği bir ortamda bulunması, motivasyonlarının artmasına sebep olmuştur. Bu motivasyonla sosyal medya ortamı, büyük bir pazar haline dönüşmüştür.

Sosyal Medya’nın Belirgin Özellikleri

Farklı kültürlere sahip insanların bir araya gelmesini sağlamıştır. İnsanların bir hazırlık ve plan yaparak sunduğu eski sistemlerdeki konuşma ve yazılara aksi yönde, anlık olarak haberleşme vardır. Kısacası bilgilere eş zamanlı ulaşabilme imkânı mevcuttur. Daha rahat konuşma diline ve üsluba sahip bir şekilde paylaşımda bulunulabilir.  Aynı zamanda bu rahatlık mizah çeşitliliğini arttırmıştır. Kontrol edilme durumu eski medyaya göre daha zordur başka insanların tekellerinde olmasından ziyade, her birey sosyal medyanın yönünün belirlenmesinde etkilidir.

Sosyal Medya’nın Belirgin Özelliklerinin Olumsuzlukları

Farklı kültürlere sahip insanların bir araya gelmesiyle çatışmalar yaşanır, bu ne kadar doğal olsa da olaylar büyüyerek kargaşaya neden olacak seviyeye ulaşabilir. Hazırlık ve plan olan eski sistemlerin aksine daha düz bir paylaşma olduğundan dolayı, yalan bilgiler hızla yayılarak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Rahat konuşma tarzı ile paylaşım, üslup dikkatsizliği insanların aralarında olumsuzluklar yaşamasında sebep olabilir.

İnsanların Sosyal Medya Yeniliği Karşısındaki Tutumu

Bahsettiğimiz gibi insanlar dahil olabildiği bir şeye daha çok ilgi gösterir, kendilerinin de bir faaliyette bulunması daha uzun sürede bağlı olunabilmesini mümkün kılar. Bu durum gayet anlaşılabilirdir. Sosyal medya dahil bütün oluşumlar bireyler içindir ve bunlar insanları iyi veya kötü yönde etkiler. Bu oluşumun da bireyleri iyi yönde etkilemesinin en güçlü yolu, insanların kendi tutumlarını değiştirerek ve geliştirerek hareket etmesidir. Sosyal medya yeniliği güçlü bir yeniliktir fakat insanlar bu güç karşısında güç zehirlenmesi yaşayarak fark edilmek adına anlamsız şeyler yapabilmektedir. Böylelikle bu oluşuma zarar vererek, kendileri de bu zararlı ortamdan paylarını almaktadırlar. Bu sebeple imkanları iyi bir şekilde kullanmalı, rahatlığı seviyorsak bunu yarara çevirmeli ve yaptığımız eylemleri düşünerek hareket etmeliyiz. Sosyal Medya Nedir Ve Özellikleri ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

Tanışmak için sabırsızlanıyoruz

Villakent Mahallesi, 5200 Sokak
No: 120 Menemen / İzmir
İletişim