Sosyal Medya Nedir Örnekleri

Home - Genel - Sosyal Medya Nedir Örnekleri
sosyal medya nedir ornekleri
1 Mayıs 2022

Sosyal Medya Nedir Örnekleri

Sosyal Medya Nedir Örnekleri ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Sosyal medya dijitalde bir iletişim, haberleşme, bilgilendirme platformu veya teknolojisi olarak adlandırılabilir. İnsanlar, internet ve artık akıllı telefonlar aracılığıyla bu medya türlerine rahatlıkla düşüncelerini, etkinlikleri, beğendiklerini, hayatlarında ki değişik olayları, dışarıdaki insanlar ile paylaşmaktadır.

Sosyal Medya Tek Tür müdür?

Aslında sosyal medya nedir? Sorusuna yapılabilecek tanım türleri çeşitlilik göstermektedir diyebiliriz. Bu medyanın yaygınlaşması ile birlikte bireyin kitlelere daha fazla hitap edebilmesi adına çok yönlülük göstermektedir. Kullanıcı paylaşımlarının hızlı ve efektif bir şekilde ulaşılabilir olması en önemli avantajıdır. İletişimin hızlı şekilde sağlanabilir olması hedeflenen amaçlara ulaşmayı da kolaylaştırmıştır.

Sosyal Medya Türleri Nelerdir?

Öncelikli faydası Global olarak gündemin takip edilmesine yarayan, haber içeriklerinin okunabileceği bir mecra diyebiliriz. Ya da yaşanan sıcak gelişmelerin arka perdelerini de takip edebileceğimiz bir alan da diyebiliriz. Ünlü bir yazarın eserleri takip edilebilir, İlgi alanlarımız olan spor, sanat, haber, genel kültür, siyaset gibi unsurlar hakkında ki gelişmeler elimizin altında diyebiliriz. İnsanları güncele hep yakın tutar. Genel kültürünün gelişmesine, farklı konular hakkında bilgi sahibi olmasına, yeni eğlence türlerini, hobileri keşfetmesine yarar. Sevilen ünlülerin, bir şarkıcının, bir futbolcunun, bir şairin açıklamalarını, konserlerini, yazılarını, hayatlarını, aktivitelerini takip etmeye de yarar. İnsanların boş zamanlarının olumlu yönde geçirebilmesine, kendilerine bir şeyler katarak gelişmesine de katkı da bulunur. Örneğin; İnsanlar yapacakları yatırımlarını kurgulamadan önce yatırım yapacak oldukları alanlarda veya konularda internetin sonsuz yolculuğundan faydalanıp bilgilere ulaşarak, gerekli analizleri yapabilmektedir. Görsel ve sanatsal aktivitelerin yayınlanmasına, sevenler ile bir araya getirilmesine imkan verir. Bunun yanı sıra sosyal medya eğitim amacı ile de çok fazla kullanılabilir. Kişisel gelişim ve kişisel beğeniler, kişisel donanımlar da geliştirilebilir. Hatta günümüzde, yine sosyal medyanın gelişimiyle artık beraberinde yeni alanlar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Yeni meslek türleri, online iş fırsatları, web siteler üzerinden yapılan ticaret, dijital pazarlama yönleriyle de sosyal medya artık geniş pazar ağı haline gelmiştir. Aynı konuda düşünen toplulukların ortak başlıklar oluşturularak paylaşım yapmalarını ya da gruplar oluşturmalarını da sağlamaktadır. Tüm yararlı unsurları takip etme ve öğrenebilmeye yarayan sosyal medyanın bazı mecralarında asılsız ve etkileyici içerikler de sunulabilmektedir. Sosyal medyanın bilinçsiz kullanılması insanın en çok zamanını etkilemektedir. Sosyal medya mutlaka düzenli ve dikkatli kullanılmalıdır.

En Yaygın Sosyal Medya Platformları Nelerdir?

 Youtube; .global dünyada herkes tarafından bilinen ve kullanılan bir video izleme, aynı zamanda video yayınlama platformudur. Instagram; Günümüzde en yaygın sosyal medya ağlarından biri olan instagram, ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulamasıdır. Twitter; haberlerin kullanıcılar tarafından etkin kullanılması sebebiyle etkileşimde bulunularak genelde ilk paylaşılması gibi bir geleneğe sahip olan platformdur. TikTok; video oluşturma, paylaşmanın ve canlı yayın imkânı da sağlayan yine sosyal medya uygulaması diyebiliriz. Linkedin; Geniş bir kariyer imkanı sağlayan bu unsurları bir arada tutan sosyal medya platformudur. Sosyal Medya Nedir Örnekleri ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Google baz alarak sitemizde arama yapabilirsiniz.

Tanışmak için sabırsızlanıyoruz

Villakent Mahallesi, 5200 Sokak
No: 120 Menemen / İzmir
İletişim